V září se v Českých Budějovicích zúčastníme prvního ročníku projektu Otevřené sezony, který se věnuje přístupnosti v kultuře. Půjde o týden setkávání, diskuzí, mapování, praktických ukázek i společné tvorby. A budeme také zakládat databázi audiopopisů, aby se s krásami jihočeské metropole mohli seznámit i nevidomí a slabozrací návštěvníci.
Udělat kulturu přístupnější pro všechny se České Budějovice zavázaly v přihlášce na Evropské hlavní město kultury 2028. Zářijová akce, která proběhne v termínu 16. – 19. 9. 2024, se zaměří na bariéry, kterým čelí lidé s postižením v budovách, na venkovních místech, kde se kultura odehrává, během programu, ale i v komunikaci kulturních organizací.
Jaký program můžete navštívit?
Setkání nad plánem přístupnosti Českých Budějovic
Pondělí 16. 9. od 16 hodin, Riegrova 51, sál Galerie
Prezentace přístupu a plánů na zpřístupnění kultury do roku 2028, po které bude následovat debata, jak se lze do plánovaných aktivit zapojit a neformální networking.
Přístupná architektura a veřejný prostor – interaktivní procházka po Kulturním ostrově
Čtvrtek 19. 9. od 10 hodin, začátek v kavárně Biografu Kotva
Společná vycházka po kulturních organizacích – jaké bariéry jsou po cestě? Jak je lze řešit? A jak plánovat rekonstrukce a stavby s ohledem na přístupnost a co můžeme pro její zlepšení udělat hned?Představení kultury neslyšících
Úterý 17. 9. od 17 hodin, kavárna Horká Vana
Promítání filmu a následná debata s neslyšícími – jak se žije se sluchovým postižením v Českých Budějovicích? S čím se potýkají, jaká řešení jim pomáhají? A co můžeme udělat pro lepší začlenění my všichni?
Workshop audiopopisu centra a památek města
Čtvrtek 19. 9. od 17 hodin, začátek a konec v kavárně Horká Vana
Jak se dají českobudějovické památky a centrum města poznat z jiné stránky? A jak se dají popsat? Buďte u startu databáze audiopopisů a přispějte prvním obsahem!
Detaily a podrobný program:
(U každé akce zároveň najdete informace o přístupnosti či tlumočení do znakového jazyka.)